Na szlaku

Lubię łazić. Łażę od dawna z mniejszymi i większymi przerwami. Po Górach.
 W 2013 Rysy - 2499 m n.p.m. Wyżej juz się w Polsce nie da.... Ze 2 godziny do Morskiego Oka, potem z 3,5 godziny pod górę i już można odpocząć :) A potem tylko tyle samo z powrotem...

Rysy (2499 m n.p.m.) są granicznym szczytem między Słowacją a Polską w głównym grzebieniu Wysokich Tatr.

Ma trzy szczyty: panoramiczny (graniczny) północno-zachodni, środkowy (główny) i południowo-wschodni, najniższy.

Ze szczytu biorą początek trzy grzebienie: na północ w stronę Małych Rysów, na południe przez Wagę do Czeskiego stitu i na zachód w stronę Żabiego konia.

W roku 1899 na szczyt weszła Maria Curry-Skłodowska z mężem Pierre'm a w roku 1913 Włodzimierz Iljicz Lenin a 12.08.2013 i mnie się udało.

2012 to góry na całego, choć padało, grzmiało i wiało. Wychodzimy zazwyczaj wcześnie rano, póki jest spokojnie. Powiedzenie "kto rano wstaje, krócej śpi... frajer" - tu się nie sprawdza ;) .

 

W 2011 był czas tylko na Wielką Czantorię (czes. Velká Čantoryje, 995 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim. Jest to też szczyt graniczny między Polską a Czechami.

Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów. Niedaleko jest też czeskie schronisko turystyczne pod Czantorią Wielką.

Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nydka i Trzyńca (Republika Czeska). Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.

 

 

Powrót na Kopieniec Wielki 1992 - 2010

Na Kopieńcu Wielkim (1328 m n.p.m.), w reglowej partii Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską.

Wtedy rzucało mną i plecakiem, bo wiał halny...

 

...teraz piękne słońce. 

 

 

Szlak zielony z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską i Kopieniec Wielki do Toporowej Cyrhli. Na Polanie Kopieniec szlak rozgałęzia się; jedna jego nitka prowadzi przez szczyt Kopieńca, druga omija go prowadząc przez płaską Polanę Kopieniec. Spacerek.

Kopieniec Wielki jest dobrym punktem obserwacyjnym. Widok obejmuje Tatry Bielskie, Koszystą, szczyty z okolicy Doliny Gąsienicowej, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy kończąc na Giewoncie. 

 

 

W 2009 jak zwykle Rusinowa Polana na początek. Dalej Gęsia Szyja i piękne widoki na Tatry Wysokie. Potem kolejne górki... 

Przez Gęsią Szyję poprowadzony jest zielony szlak turystyczny z Wierchporońca do Doliny Gąsienicowej. Ze szczytu schodzi na Przysłop Waksmundzki, za którym na Równi Waksmundzkiej krzyżuje się ze szlakiem z Toporowej Cyrhli do Wodogrzmotów Mickiewicza. W Dolinie Pańszczycy odchodzi od niego łącznikowy szlak w kierunku przełęczy Krzyżne.

Tutaj z Doliny Kościeliskiej na Grzesia (1653 m n.p.m. ) i w kierunku na Wołowiec. Doskonały widok na słowacką część Tatr Zachodnich, panorama Tatr Wysokich. I dalej, gdzie tylko się uda dojść. Byle dalej od wycieczkowej "szarańczy".

Przez szczyt przechodzą dwa szlaki turystyczne, trzeci dołącza do niebieskiego na północnym grzbiecie.

  • Niebieski szlak, prowadzący boczną granią z Grzesia przez Długi Upłaz i Rakoń na Wołowiec, a dalej wspólnie z czerwonym na Jamnicką Przełęcz i do Doliny Jamnickiej.

Czerwony szlak biegnący główną granią, prowadzący z Rohaczy przez Smutną Przełęcz na Wołowiec (od Jamnickiej Przełęczy razem z niebieskim), a dalej wzdłuż granicy na Łopatę, Jarząbczy Wierch i Kończysty Wierch.

Zielony szlak z Polany Chochołowskiej przez Wyżnią Dolinę Chochołowską, wyprowadzający na grzbiet pomiędzy Rakoniem a Wołowcem. Stąd dalej szlakiem niebieskim.